Czy mieszkając za granicą można czuć się jak u siebie?

Polacy coraz częściej decydują się na emigrację i próbują znaleźć swoje szczęście poza granicami kraju.

Dla jednym domem mają być sąsiednie Niemcy czy inne kraje Europy, ale bywają i tacy, którzy eksplorują jeszcze dalsze zakątki świata, a to wszystko po to, żeby w końcu zacząć życie na swoim.

Właśnie! Na swoim, ale czy u siebie? Nasz naród jest mocno związany z krajem, jego historią i tradycjami, które pielęgnuje się w rodzinach z pokolenia na pokolenie.

Jednak czasem potrzeba uniezależnienia się i osiągnięcia stabilności finansowej jest na tyle silna i trudna do zrealizowania w Polsce, że los zmusza ludzi młodych, a czasem i w średnim wieku, do wyjazdu za granicę.

Jednak silne więzi z ojczyzną najlepiej pokazują postawy Polaków na obczyźnie, którzy wciąż tęsknią, wracają na święta do Polski, zrzeszają się w różnych stowarzyszeniach polonijnych czy zamieszkują polskie dzielnice w krajach, do których przyszło im emigrować.

Polacy na emigracji potrzebują polskości, potrzebują namiastki kraju, żeby poczuć się jak u siebie.

I mimo, że często w obcym kraju udaje się im dorobić i zbudować swój dom, mogą poczuć się na swoim, ale nigdy u siebie, bo domem jest nie tylko budynek, ale i rodzinny kraj.