Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

##@Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

W dzisiejszych czasach nie trzeba zapisywać się na listę i czekać na przydział mieszkania. Własne lokum można po prostu kupić. Większość ludzi nie dysponuje jednak tak dużą kwotą, dlatego decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, umożliwiającego szybki zakup nieruchomości. W zależności od wybranego banku możemy liczyć na różne warunki kredytowe. Zatem jak wybrać najbardziej odpowiednią dla nas opcję? W podjęciu dobrej decyzji może pomóc nam doradca kredytowy, który specjalizuje się właśnie w kwestiach kredytów. Pomoc taka nie jest oczywiście darmowa. Czy zatem warto korzystać z usług doradcy kredytowego? Kiedy taka usługa okaże się dla nas opłacalna?

Doradca kredytowy – kim właściwie jest?

Doradca kredytowy to osoba, która specjalizuje się w temacie kredytów i co najważniejsze – nie otrzymuje wynagrodzenia od danego kredytodawcy, ale od samego klienta, który decyduje się na skorzystanie z jego usług. Warto również znać różnicę między doradcą kredytowym a pośrednikiem kredytowym. Ten pierwszy, jak już zostało wspomniane, otrzymuje wynagrodzenie od klienta, a ten drugi od banku. Każdy pośrednik kredytowy jest zobowiązany do poinformowania swoich klientów o tym, z jakimi bankami współpracuje i jaka jest wysokość prowizji, którą otrzymuje. Każdy doradca może być również pośrednikiem, ale wtedy również jest zobowiązany do udzielenia takiej informacji swoim klientom.

Zadania doradcy kredytowego

Doradca kredytowy ma z pewnością większą wiedzę i większe doświadczenie w obszarze kredytów hipotecznych niż przeciętny człowiek, który to na taki kredyt się decyduje.

  • Doradca sam znajdzie dla nas oferty z różnych banków i przygotuje ich porównanie, abyśmy mogli wybrać opcję najbardziej dla nas odpowiednią. Oczywiście możemy zrobić to sami, ale takie zadanie jest czasochłonne. Zanim jednak doradca sporządzi dla nas ofertę, musi uzyskać informacje o naszych zarobkach i kondycji finansowej.
  • Doradca kredytowy poinformuje nas również o wymaganych dokumentach, niezbędnych do udzielenia kredytu mieszkaniowego.
  • Nierzadko pomaga także w negocjacjach z danym bankiem.

Podsumowanie

Czy warto zatem korzystać z usług doradcy kredytowego? Doradztwo kredytowe z pewnością ułatwi nam wybór najodpowiedniejszej dla nas oferty kredytowej w danym banku. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i nerwy. Będziemy mieć pewność, że wszystko zostało przygotowane jak należy, włącznie z dokumentami. Korzystanie z takich usług wiąże się jednak z nakładami finansowymi dla doradcy – czy to bezpośrednio od klienta czy w postaci prowizji od banku. Warto zatem trzymać rękę na pulsie i decydując się na współpracę z doradcą, na spokojnie przemyśleć oferowane przez niego opcje kredytowe i dodatkowe ubezpieczenia.

.