Doradztwo podatkowe – jakie są zadania doradcy podatkowego?

Doradca podatkowy to zawód należący do grupy zawodów zaufania publicznego. Zadaniem takiego doradcy jest chronienie interesów danego podatnika. Ochrona taka może mieć różny wymiar, taki jak udzielanie porad podatnikowi, przekazywanie swoich opinii oraz wyjaśnianie danych zagadnień z zakresu obowiązków podatkowych. Doradca podatkowy może również reprezentować swojego klienta w kontaktach ze skarbem państwa, zajmować się prowadzeniem ksiąg rachunkowych i podatkowych, a także innego typu ewidencji. Doradztwo podatkowe może przybierać naprawdę różne formy.

By zostać doradcą podatkowym należy zdać egzamin przed specjalną Komisją ds. Doradztwa Podatkowego.

Doradca podatkowy a księgowy

Zawód doradcy podatkowego jest innym zawodem niż księgowy. Należy o tym pamiętać i nie mylić obu tych profesji, które różnią się zakresem kompetencji. Doradztwo podatkowe wiąże się ze znacznie większymi uprawnieniami i możliwościami niż w przypadku biura rachunkowego.

Do zadań księgowego należy prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz ksiąg przychodów i rozchodów. Z kolei obszar działania doradcy jest o wiele szersze. Doradca podatkowy pomoże nam w interpretacji przepisów i ochroni przed popełnieniem ewentualnych błędów. Wykwalifikowany doradca podatkowy pomoże nam w różnych tematach podatkowych, ale również w kwestiach rachunkowych. Z takich usług mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy.

Zadania doradcy podatkowego

Doradca podatkowy może świadczyć różnego typu usługi, a w tym:

  • Konsulting – czyli pomoc klientom poprzez wyjaśnianie i wydawanie opinii w kwestiach podatkowych,
  • Reprezentacja klientów – na przykład przed sądem administracyjnym, przed fiskusem, podczas prowadzenia postępowania podatkowego,
  • Zeznania i deklaracje podatkowe – pomoc lub samodzielne sporządzanie zeznań i deklaracji dla płatników, podatników czy inkasentów,
  • Fundusze unijne – pomoc w pozyskaniu i wykorzystaniu tego typu funduszy,
  • Sygnowanie dokumentów – wszystkie dokumenty sygnowane są nazwiskiem danego doradcy podatkowego, co daje gwarancje rzetelności.

.