Doradztwo zawodowe jest dobrym pomysłem

Dzisiaj rynek pracy bardzo szybko się zmienia, a co się z tym wiąże, niejednokrotnie potrzebne jest przekwalifikowanie się, zmienianie swojego miejsca pracy i cały czas branie udziału w różnego rodzaju szkoleniach. Jednak czymś innym jest takie szkolenie, kiedy chcemy je wykonać, bo chcemy podążać za zmianami, a czymś innym jest ono wówczas, gdy cały czas poszukujemy dla siebie odpowiedniego zawodu i ciągle nie wiemy, co tak naprawdę chcielibyśmy w życiu robić. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby już na początku kariery zawodowej, pod koniec edukacji, kiedy wybiera się jej określony kierunek, wiedzieć, co chce się robić w życiu, co nas interesuje i co chce się osiągnąć za kilkanaście lat. Jednak żeby można było to określić, potrzebny jest nam ktoś, kto pokaże nam różne możliwości i pozwoli nam lepiej poznać samych siebie.

Musimy mieć zaufanie

Jeśli tylko pozwolimy, aby doradca zawodowy nawiązał z nami kontakt, jeśli będziemy z nim szczerze rozmawiać i co więcej, zgodnie z prawdą będziemy wypełniać różnego rodzaju ankiety, które od niego otrzymamy, to może się okazać, że naprawdę wiele zyskamy na takich spotkaniach. Będziemy mogli poznać nasze mocne i słabe strony, będziemy mogli zobaczyć co lubimy, czego nie lubimy, może nawet łatwiej będzie nam odkryć, czego tak naprawdę w życiu oczekujemy. Im lepiej poznamy siebie, swoje marzenia, im łatwiej będzie nam określić jaki mamy charakter, tym łatwiej przyjdzie nam powiedzieć, co chcemy robić w życiu, co może nas zainteresować i jaką pracę powinniśmy wybrać, tak abyśmy mieli pewność, że nawet po latach, każdego dnia chętnie będziemy szli do firmy. Czasami takie testy mogą wskazać nam rozwiązania, o których wcześniej byśmy nie pomyśleli, a to sprawi, że więcej będziemy na ten temat rozmyślać i faktycznie łatwiej będzie nam podjąć odpowiednią decyzję co do tego, jak powinna wyglądać nasza przyszłość.

Ale żeby tak faktycznie się otworzyć podczas takich rozmów, musimy mieć zaufanie do doradcy i pewność, że to co mu powiemy, nie wyjdzie poza nasze grono.

Grupowo i indywidualnie

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że rozmowy z doradcą zawodowym najlepiej przeprowadzać na dwa sposoby. Indywidualnie, bo wówczas rozmówca może się bardziej otworzyć i chętniej będzie opowiadał o swoich marzeniach. Ale też w większej grupie, bo wówczas może się okazać, że ktoś inny będzie widział mocne strony danej osoby, o których ona sama nawet nie wiedziała. Co więcej, podczas dyskusji w grupie mogą się pojawić ciekawe pomysły odnośnie tego, gdzie pozostali rozmówcy widzieliby daną osobę, w jakim zawodzie, na jakim stanowisku. Zazwyczaj jest tak, że grupa widzi więcej, widzi coś czego my sami nie dostrzegamy, a wówczas jej sugestie mogą być naprawdę przydatne. Najważniejsze jest tutaj to, aby faktycznie być szczerym z samym sobą. Wówczas będziemy mogli odkryć samego siebie, dotrzeć do tej prawdziwej naszej cząstki, dzięki czemu łatwiej będzie nam powiedzieć, czym chcielibyśmy się zajmować w życiu.

Nawet jeśli będzie to coś szalonego, ważne jest żeby sprawiało nam radość i do nas pasowało.