Gdzie zaopiekują się starszymi osobami?

Nie zawsze jest możliwość, aby to najbliższa rodzina zajęła się osobą starszą, która nie może już sama sobą się zajmować. W dużej mierze dzieje się tak dlatego, że rodziny są coraz mniejsze, a więc niejednokrotnie nie ma możliwości, żeby ktoś zrezygnował z pracy, bo wówczas rodzina straciłaby jedyne źródło utrzymania. Dlatego w takich sytuacjach poszukuje się rozwiązań, które pozwolą zająć się starszą osobą, ale jednocześnie nie wymuszają przerwania pracy i świadomego decydowania się na znacznie niższy poziom życia.

Gdzie próbować?

Jeśli w miarę możliwości sami chcemy się opiekować osobą starszą, to możemy postarać się o zatrudnienie opiekunki. Takiej osoby możemy szukać sami, albo możemy udać się do ośrodka zdrowia z prośbą o pomoc pielęgniarki środowiskowej.

Jeśli będzie ona miała podpisaną umowę z NFZ to za taką pomoc nic nie zapłacimy. Możemy też zdecydować się na zatrudnienie osoby, która oferuje pomoc w takiej opiece nad osobą starszą. Wówczas umówimy się na ile godzin każdego dnia będzie miała przychodzić oraz co konkretnie będzie wchodziło w zakres jej kompetencji. Wtedy w pracy będziemy spokojni wiedząc, że nasz senior jest pod dobrą opieką, a po pracy sami będziemy mogli się nim zajmować.

Specjalne instytucje

Jeżeli nie mamy żadnych możliwości, aby samodzielnie zapewnić opiekę osobie starszej, to zawsze możemy się rozejrzeć za specjalnymi ośrodkami, które taką opiekę oferują.

Wówczas senior będzie mieszkał w takim ośrodku, tam będzie miał zapewnione wyżywienie, nocleg, będzie miał zapewnioną rehabilitację i opiekę specjalisty. Jeśli będzie taka możliwość ze względu na stan jego zdrowia, będzie mógł brać udział w różnego rodzaju zajęciach mających urozmaicić czas, a dodatkowo jeszcze my będziemy go mogli też zabierać do siebie. Warto się bliżej przyjrzeć takim placówkom, bo może się okazać, że mają one bardzo wiele do zaoferowania seniorom, a będziemy mieli pewność, że tam są cały czas pod specjalistyczną opieką. Należy sprawdzić jakie mamy tutaj możliwości, tak abyśmy mieli pewność, że opieka dla osoby starszej, będzie najlepsza jaką jesteśmy w stanie zorganizować i będzie odpowiadała na potrzeby seniora. Dlatego też, na spokojnie warto przeanalizować mocne i słabe strony każdej z sytuacji.