Meble można odnawiać

Są ludzie, którzy co kilka lat wyrzucają meble i zamawiają nowe, bo chcą mieć pewność, że zawsze będą mieli urządzone mieszkanie w sposób nowoczesny, a nie przestrzały. Na szczęście jest coraz więcej ludzi, którzy zajmują się odnawianiem starych mebli, nadają im w ten sposób nowe życie i choć wiadomo, że one swoim kształtem będą się różniły od tych nowoczesnych, to jednak można to wszystko wykonać w taki sposób, aby całość prezentowała się naprawdę wspaniale. Niektórzy odnawiają takie meble na swój własny użytek, ale nie wszyscy mają na to czas, zdolności czy ochotę. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej różnych osób, które takim odnawianiem mebli zajmują się zawodowo. Wyszukują perełki, nadają im nowy wygląd, a następnie sprzedają i co więcej, zyskują na tym naprawdę niemałe pieniądze.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim jeśli chcemy odnawiać meble, to powinniśmy się zastanowić od czego mamy tutaj zacząć, tak aby mieć pewność, że nasz pomysł będzie trafiony i że na nim zyskamy. Nawet jeśli nie pieniądze, to przynajmniej ładny i użyteczny mebel. Najważniejsze jest to, abyśmy dokładnie się rozglądali za starymi meblami i patrzyli na nie pod kątem tego, co możemy z nimi zrobić i w jaki sposób możemy je odmienić. Kiedy już znajdziemy takie meble, które chcemy odmienić, to wystarczy zabrać się do pracy. Oczywiście w pierwszej kolejności będziemy musieli usunąć starą warstwę farby, a więc wszystko zeszlifować i wygładzić. Następnie za pomocą odpowiednich preparatów do drewna będziemy musieli nałożyć farbę w wybranym przez nas kolorze, albo sam lakier, jeśli chcemy, żeby to drewno było naturalne i żeby było widoczne.

Co ważne, musimy mieć świadomość, że inaczej będzie się odnawiało stół czy krzesła, a jeszcze inaczej starą komodę. To także musimy brać pod uwagę, gdy będziemy określać czas i koszty, z jakimi będzie się wiązała taka renowacja.

Im bardziej skomplikowane tym więcej czasu

Co zrozumiałe, jeśli chcemy odnowić stół, to będziemy musieli na to przeznaczyć znacznie mniej czasu niż w przypadku odnawiania komody. W tym pierwszym przypadku wystarczy, że usuniemy starą farbę i nałożymy nową. W tym drugim, nie tylko będziemy musieli odświeżyć farbę, ale będziemy musieli również sprawdzić czy szuflady wysuwają się bez najmniejszego problemu, czy ich spód nadal jest solidny, ale także będziemy musieli poświęcić trochę czasu na wybranie dodatków, takich jak chociażby uchwyty. Muszą one z jednej strony pasować wizualnie do odnawianego przez nas mebla i jego stylu, a z drugiej także do pomieszczenia, w którym ma być on postawiony. Dodatkowo jeszcze trzeba powiedzieć, że więcej czasu będziemy potrzebowali również na renowację takich mebli, które będą miały różnego rodzaju dekoracyjne elementy, takie jak chociażby kwiaty czy zagłębienia. One będą wymagały specjalnej uwagi. Koniecznie zobaczmy jak mogą prezentować się odpowiednio odnowione meble. Może się okazać, że bardzo nam się spodobają i będziemy chcieli mieć je w swoim domu. Tym bardziej, że mają one swój niepowtarzalny klimat i pozwalają naprawdę indywidualnie urządzić daną przestrzeń.