Model biznesowy

Model biznesowy to termin wprowadzony przez sektor IT używany zamiennie z terminem planu strategicznego, od jakiegoś czasu używany w odniesieniu do wszystkich sektorów i branż.

Model biznesowy to nic innego jak plan czy metoda wykorzystania dostępnych zasobów, zaoferowania klientom produktu czy usługi w możliwie najlepszy sposób, co doprowadzić ma do prześcignięcia konkurencji jednocześnie nie tracąc dochodowości i reputacji.

Model biznesowy kolokwialnie można nazwać planem biznesowym jest to nic innego jak opracowana strategia firmy dążąca do tego by być lepszym od konkurencji, ale przede wszystkim zachować równowagę.

Zdarza się, że owa równowaga jest zachwiana, kiedy firma chce zainteresować odbiorców bardzo niską ceną nie myśląc o ewentualnych konsekwencjach powrotu do pierwotnej ceny, czyli istną sinusoidą sprzedaży często wpływa to na brak zysku dla firmy oraz braku zaufania dla firmy a to jest najgorsza konsekwencja, ponieważ długofalowa i niekoniecznie kończąca się wybrnięciem z sytuacji.