Możemy szukać pomocy jaką szkołę wybrać

Jeżeli jesteśmy młodzi, to nie zawsze musimy mieć już jasno sprecyzowaną ścieżkę zawodową i wiedzieć konkretnie, co chcemy osiągnąć w życiu. Co więcej, może się też okazać, że nawet jeśli mamy wybrany zawód, z którym chcielibyśmy się związać, to nie zawsze musimy wiedzieć jak faktycznie wygląda taka praca. Może się okazać, że będziemy mieli jakąś tam wizję, ale ona w ogóle nie będzie współgrała z tym, co faktycznie robi się podczas pracy w danym zawodzie. Dlatego też, coraz częściej w szkołach pojawia się doradztwo zawodowe, które ma za zadanie pomóc, zwłaszcza uczniom, którzy zaraz pójdą dalej w świat, podjąć przemyślaną decyzję odnośnie tego, czym chcą się zajmować w przyszłości. W końcu od tej decyzji, będzie zależała ich dalsza edukacja, bo niejednokrotnie niezbędne będzie wybranie odpowiedniego kierunku studiów.

Przede wszystkim rozmowy

To co jest najważniejsze w takim doradztwie zawodowym, to z pewnością rozmowy.

I te w grupie, kiedy przerzucamy się różnymi pomysłami i spostrzeżeniami, i te indywidualne z doradcą, kiedy spokojnie możemy mu powiedzieć zarówno o naszych marzeniach, jak i obawach. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, aby te rozmowy miały miejsce, aby nakierowywały one rozmówcę bardziej w głąb siebie, aby zmuszały do przemyślenia różnych kwestii. Doradca nie może dawać konkretnych odpowiedzi, nie może wyręczać swojego rozmówcy. On ma naprowadzać na głębsze przemyślenia, może tłumaczyć, pokazywać różne rozwiązania, ale nie wolno mu sugerować, co będzie najlepsze dla danej osoby. On ma tylko pokazać różne możliwości, wskazać jakie są słabe i mocne strony danego rozmówcy, pokazać co może przeszkadzać w takiej pracy, a co może w niej pomagać. Im większą świadomość zyska uczeń po takiej rozmowie, tym większa będzie szansa, że jego decyzja będzie nie tylko przemyślana, ale również, że będzie pasowała do jego charakteru.

Wtedy można mieć nadzieję, że praca w wybranym przez niego zawodzie faktycznie da mu wiele radości.

Nie tylko rozmowy

Oczywiście rozmowy i ankiety pozwalające poznać lepiej samego siebie, są ważne, ale tak naprawdę same w sobie niewystarczające. Dlatego też, w szkołach coraz częściej prowadzone są spotkania z doradcami, połączone jednocześnie z wyjazdami w różne miejsca. Wówczas młodzież ma okazję przekonać się, jak faktycznie wygląda praca na danym stanowisku, na czym ona polega, co może się wydarzyć. Im większą będą oni mieli świadomość, jak na co dzień wygląda dane stanowisko pracy, im więcej będą mieli okazji, do rozmawiania z ludźmi pracującymi w danym zawodzie, tym łatwiej będzie im odpowiedzieć na pytanie, czy to faktycznie jest to, czym chcą się zajmować i co może im sprawić najwięcej radości. Takie spotkania są ważne, zwłaszcza jeśli młodzież biorąca w nich udział, będzie miała możliwość, choć przez chwilę, wcielić się w takiego pracownika i wykonać niektóre zadania.

Takie doradztwo jest ważne, bo pozwala określić, w jakim zawodzie najlepiej się odnajdziemy. A to uchroni przed zmarnowaniem kilku lat na poszukiwanie miejsca, w którym będziemy się czuli naprawdę dobrze.