Niebezpieczne upały a opieka nad osobą starszą

Osoby starsze, zarówno jak i dzieci są szczególnie narażone w dni w których słońce praży ze zwiększoną siłą. Wszystko spowodowane jest przyjmowaniem dużej ilości leków przez których stężenie ,,wysysa” wodę z organizmu. Odpowiednie nawodnienie jest konieczne w takie pory roku, właśnie z powyższego względu. Groźne są także udary cieplne oraz słoneczne, które bez odpowiedniej reakcji mogą nawet prowadzić do śmierci lub zagrożenia zdrowia. Jeśli jesteś pracownikiem, który zajmuje się osobami starszymi lub masz taką w rodzinie – trzeba się odpowiednio przygotować. Na co zwracać uwagę? Istnieje kilka szczególnych alarmów:

  • Pierwszym z nich jest zaburzenie w odczuwaniu pragnienia.

    Starsze osoby mogą odmawiać przyjmowania płynów i jest to jedna z niepokojących sytuacji. Często zdarza się, że starsi nie mają poczucia konieczności napicia się. Potrafią zapominać o spełnieniu najpotrzebniejszych potrzeb fizjologicznych przez co podwójnie trzeba dbać o ten aspekt. Wodę mineralną należy podawać co godzinę, szczególnie w upalne dni. Jest to około 150ml na jedną dawkę. Należy pamiętać, żeby napój nie był słodki i moczopędny.

    Może prowadzić to do jeszcze większego ryzyka odwodnienia. Pierwsze objawy zaburzeń nawodnienia to: bóle głowy, złe samopoczucie, sucha skóra, a przede wszystkim pragnienie;

  • Jak zostało wcześniej wspomniane, jednym z najniebezpieczniejszych skutków upałów słonecznych są udary. Zanim jednak do tego dojdzie, można dużo wcześniej zauważyć pierwsze objawy. Są to przede wszystkim: poczucie niepokoju, złe samopoczucie, zaczerwienienia skóry, bóle i zawroty głowy. Jak reagować na takie sytacje? Przede wszystkim należy zrobić wszystko, by obniżyć temperaturę ciała, lecz najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie profesjonalnej pomocy medycznej. Niestety, udary u osób starszych występują coraz częściej.

    Nie mają oni poczucia konieczności dbania o własne bezpieczeństwo. Przesiadują na słońcu długie godziny, czego oczywiście nie powinni robić. Jako opiekunowie osób starszych, powinniśmy zwrócić uwagę na czas spędzany na słońcu i nie pozwolić seniorom na nadmierne męczenie się. Trzeba szczególnie zwiększyć ostrożność przy występowaniu: wymiotów, nudności i zawrotów głowy;

  • W końcu przechodzimy do praktycznych porad dla osób zajmujących się osobami starszymi. W momencie nadmiernych upałów, dobrze jest zachęcić taką osobę do zostania w domu. Pamiętajmy, by nie otwierać okien, bo ciepłe powietrze przedostające się do środka tylko pogarsza sytuacje.

    Najlepiej jest zasłonić okna i podawać chłodne płyny. Ważne, by było ich conajmniej dwa litry w ciągu dnia. Nie wolno jednak podawać lodowatej wody, co może doprowadzić do przeziębienia, ale także infekcji dróg oddechowych. Nie ma co popanać w paranoję – najlepszym przykładem postępowania z osobami starszymi będzie odniesienie do małych dzieci. Traktuje się je podobnie do seniorów, ponieważ są delikatne i nierezolutne. Zdarza się, że nie potrafią odpowiedzieć na swoje potrzeby, podobnie jak starsi.

    Trzeba im jednak pomóc, a w żaden sposób się nie unosić. Dzięki takim działaniom poczują wsparcie bliskich i odzyskają chęci do życia i rozwijania się.

.