Opieka nad seniorem – najprzydatniejsze porady

W polskich rodzinach nadal panuje zwyczaj, że opieka nad osobą starszą spada na młodsze pokolenia. Bardzo różni nas to od krajów zachodnich, gdzie najczęstszym rozwiązaniem takiej sytuacji są domy opieki. Wiele osób, które zajmują się schorowanymi rodzicami czy dziadkami zastanawia się, w jaki sposób robić to dobrze. Dużo rzeczy przychodzi oczywiście naturalnie i nie nad wszystkim trzeba się bowiem zastanawiać.

Warto jednak zapoznać się z kilkoma najważniejszymi wskazówkami, dzięki którym będzie prościej, jaśniej, a wątpliwości zostaną rozwiane:

  • Po pierwsze, nie traktujmy osób starszych jako takich, które nic nie mogą zrobić samodzielnie. Odbieranie im poczucia samodzielności może mieć bardzo negatywny wpływ na ich stan psychiczny. Jeżeli mogą poruszać się o własnych siłach i wykonywać drobne prace domowe – nie odbierajmy im tego. W zamian za codzienne przyrządzenie potraw, dobrze jest chociażby zrobić zakupy, z którymi dźwiganiem mogą już sobie nie poradzić;
  • Jeżeli nie jesteśmy jedynymi opiekunami osoby starszej, a zajmują się nią też inni członkowie rodziny, warto jest zbudować konkretny plan.

    Ludzie starsi nie lubią rewolucji, przyzwyczajają się do dnia, godzin, czy rodzaju aktywności. Dobrze jest więc rozpisać w widocznym miejscu przykładowo godziny spacerów, podawania posiłków, koniecznych wizyt u lekarzy, itd.;

  • Zwykle wydaje nam się, że osoby starsze poświęcają wiele czasu na oglądanie seriali telewizyjnych czy rozwiązywanie krzyżówek. Jest to z pewnością wygodne dla młodszego pokolenia, które nie musi wymyślać kolejnych rozrywek i aktywności.

    Należy jednak pamiętać, ze zaprzestanie rozwoju intelektualnego nie jest dobrym krokiem. Obecnie istnieje bardzo dużo miejsc, w których grupy seniorów się spotykają i wspólnie rozwijają swoje pasje. Są to chociażby uniwersytety trzeciego wieku, czy zajęcia organizowane w ośrodkach kultury. Dobrze jest rozejrzeć się za takimi ofertami i porozmawiać z osobą starszą o naszych pomysłach;

  • Aktywność fizyczna to aspekt, z którego osoby starsze nie powinny rezygnować! Co często niestety się zdarza.

    Jako opiekunowie i bliskie osoby powinniśmy dbać o ich zdrowie i to nie tylko w kwestiach pamiętania o kolejnych wizytach u lekarzy. Zachęcajmy więc seniorów do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Chociażby propozycje długich spacerów, odwiedzenie nowych miejsc w mieście, pójście na wystawę, czy do kina. To wszystko wpłynie pozytywnie na samopoczucie seniora.

.