W szkołach jest doradztwo zawodowe

Człowiek zazwyczaj ma wiele pomysłów na siebie, na to co chce robić, a jeśli jeszcze ma wiele pasji, sporo rzeczy go interesuje, to już w ogóle wizja przyszłości może być trudna do określenia, bo czasami chciałoby się robić wiele rzeczy naraz. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, zazwyczaj trzeba się skupić na jednym, określonym kierunku, wszystkie działania podporządkować jego osiągnięciu, a inne zainteresowania bardziej zamienić na hobby. Jeśli do tego, jesteśmy jeszcze młodzi i nie do końca znamy się na życiu, to podjęcie ostatecznej decyzji, odnośnie tego na czym chcemy się skupić, nie będzie należało do najłatwiejszych. Dlatego też, do pomocy młodym ludziom jest oddelegowany doradca zawodowy.

Co tu jest ważne?

Przede wszystkim trzeba tutaj podkreślić, że taki doradca zawodowy skończył wiele różnych szkół, a co się z tym wiąże, ma on doświadczenie w tego typu rozmowach.

Wie, że nie może naprowadzać rozmówcy na gotowe rozwiązania, ale powinien tak zadawać pytania i tak prowadzić rozmowę, aby ta druga strona sama mogła wyciągnąć odpowiednie dla siebie wnioski. Oczywiście czasami może wyrazić swoje zdanie, dlaczego według niego ta a nie inna decyzja jest najlepsza, jednak prawda jest taka, że nic nie może narzucać. Zazwyczaj takie spotkania z doradcą zawodowym polegają na rozmowach o tym, co nas interesuje, co sprawia nam najwięcej radości. Czasami mogą się też pojawić różnego rodzaju ankiety odnoszące się do mocnych i słabych stron danej osoby, co również może być bardzo pomocne w określeniu, jaki zawód będzie dla niej najlepszy. Jeśli ktoś lubi ludzi, lubi gdy dużo się dzieje i w dodatku trudno jest mu usiedzieć na miejscu, powinien popatrzeć na zawody, gdzie będzie miał częsty kontakt z klientem i będzie mógł dużo się przemieszczać.

Z pewnością taka osoba będzie się męczyła siedząc za biurkiem i przerzucając różne dokumenty.

Czasami przychodzi specjalnie

W niektórych szkołach taki doradca zawodowy jest cały czas, a to oznacza, że uczniowie mogą iść do niego zawsze, gdy jest taka potrzeba, kiedy chcą porozmawiać, kiedy chcą się dowiedzieć jak powinna wyglądać ich ścieżka edukacyjna, jeśli w efekcie końcowym chcą mieć możliwość uprawiania określonego zawodu. Ale czasami jest tak, że taki doradca pojawia się w określone dni, a to oznacza, że warto wiedzieć kiedy będzie dostępny, tak aby wówczas się z nim spotkać. Może się kazać, że taka rozmowa ze specjalistą sporo nam rozjaśni w głowie, zyskamy większą pewność, że przyszłość, którą dla siebie wybraliśmy, faktycznie będzie do nas pasować. Jeśli skorzystamy z tego typu rozmów, to może się okazać, że unikniemy sytuacji, w której w połowie studiów albo już będąc zatrudnionym na danym stanowisku, stwierdzimy, że to jednak nie dla nas, że powinniśmy robić coś innego.

Warto zobaczyć jakie mamy możliwości, co może nam dać doradca zawodowy i kiedy warto się spotkać z taką osobą. Może się okazać, że dzięki takim dyskusjom, łatwiej będzie nam zajrzeć w głąb siebie i powiedzieć, jaka praca może nam dawać najwięcej satysfakcji.