Zbieranie znaczków – charakterystyka

Zbieranie, czy też kolekcjonowanie znaczków należy do najbardziej znanych zainteresowań człowieka. Często na podanie przykładu hobby, podajemy właśnie „zbieranie znaczków”.

Hobby to polega na zbieraniu znaczków pocztowych i obiektów związanych z filatelistyką, takich jak datowniki okolicznościowe, całostki i całości pocztowe. Kolekcjonowanie znaczków nie powinno być mylone z filatelistyką, która to zajmuje się badaniem znaczków, ich historią, zasadami kolekcjonowania i tematyką związaną z tym.

Choć to hobby coraz bardziej traci na znaczeniu, głównie ze względu na rozpowszechnienie poczty elektronicznej, to nadal przynosi ono pasjonatom sporo satysfakcji. Nie należy zapominać, że telegraf i telefon również były równie rewolucyjnymi alternatywami tradycyjnej poczty, a mimo to jej nie wyparły.

Piękne, przenośne baldachimy do osłony monstrancji podczas procesji eucharystycznej.

Do kolekcjonowania znaczków nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia. Znaczki mogą być przechowywane luzem w zwykłej kopercie.

Większość kolekcjonerów zakupuje przedmioty do lepszej prezentacji, zabezpieczenia i kontrolowania swojej kolekcji znaczków. Można zbierać rożne rodzaje znaczków, ale największy skarb stanowią te najrzadsze, mające przeważnie ponad 100 lat.

Są one dosyć drogie, ale ich zdobycie może być ciekawą formą lokaty kapitału, która w przyszłości może przynieść zyski.