Czy mieszkanie z rodzicami sprawia, że młodzi ludzie później decydują się na dzieci?

Jeszcze kilkanaście lat temu ślub w wieku 20 lat i dzieci krótko po nim były normalnością. Jednak z biegiem czasu dużo się zmieniło i dzisiaj młodzi ludzie znacznie później decydują się na założenie rodziny. Współczesny styl życia naznaczony pośpiechem i wieczną pogonią za wszystkim, co ma być źródłem szczęścia i poczucia spełnienia sprawia, że młodzi coraz częściej żyją w związkach niesformalizowanych i nie chcą decydować się na potomstwo.

Jako główne powody takich decyzji podają kwestie finansowe i mieszkaniowe. Ale czy rzeczywiście może to być wytłumaczeniem dla takich zjawisk? Czy mieszkając z rodzicami nie można pozwolić sobie na dzieci? Wydaje się, że nie, ponieważ wspólne zamieszkiwanie z dziadkami maluchów może się okazać bardzo wygodne i pomocne. Jednak mimo to, młodzi rodzice pragną niezależności i prywatności, chcą wychować dzieci bez wskazówek i nadopiekuńczości swoich rodziców.

Dlatego też nie chcą decydować się na dzieci, nie mając własnego mieszkania. Niewątpliwie jest to tendencja będąca skutkiem współczesnego modelu życia i rodziny. Jednakże młodzi rodzice powinni pamiętać, że dziadkowie nie chcą utrudniać im życia, a wręcz przeciwnie, chcą być podporą i wsparciem.