Linux – niedoceniany rywal

Jeden biegun to komercyjny Windows, za którego trzeba płacić. W zamian za to dostajemy system prosty, który obsłużymy bez problemu, a dodatkowo możemy ściągnąć sobie masę interesujących aplikacji – w tym całkowicie darmowych. Mamy jednakże alternatywne systemy uniksowe, w tym przeważnie bezpłatne dystrybucje Linuksa. Obecnie najpopularniejszą z nich jest Ubuntu.

To kompletny system operacyjny, oparty na intuicyjnym i przejrzystym interfejsie przypominającym nieco aktualne wydania Windowsa. Dużym walorem systemów z rodziny Linux jest wysokie bezpieczeństwo (w świecie informatycznym przeważa opinia, że platformy te są szczelniejsze i zawierają mniej błędów), a także bezawaryjna praca. Komunikaty o błędach należą do rzadkości, ponieważ systemy te są lepiej skompilowane. Pewien niewielki odsetek komputerów dostępnych w sprzedaży ma zamiast Windowsa preinstalowanego Linuksa – zazwyczaj wspomniane Ubuntu lub Mandrivę.

Warto nadmienić, że w oparciu o jądro Linuksa powstał najpopularniejszy obecnie mobilny system operacyjny, czyli Android.