Studia jako początek życia na swoim.

Większe miasta Polski obfitują w znane i szanowane ośrodki akademickie, które przyciągają młodych ludzi żądnych wiedzy, przygód i dorosłego życia. Dla wielu jest to pierwsza okazja, żeby się usamodzielnić i uciec spod opieki troskliwych rodziców. Studenci zamieszkują najczęściej w akademikach lub mieszkaniach wynajmowanych wraz z innymi osobami. Poznają wówczas problemy, które do momentu wyprowadzki spoczywały na głowach rodziców.

Zajmują się zakupami, uiszczaniem opłat, ale nie zapominają także o nauce i o prowadzeniu prawdziwego nocnego życia studenckiego. Jednak ich samodzielność i niezależność są tylko pozorne, ponieważ większość młodych ludzi pozostaje na utrzymaniu rodziców, nieliczni tylko podejmują się dorywczych prac, najczęściej weekendowych, aby nieco odciążyć swych rodzicieli. Nie ulega więc wątpliwości, że mieszkanie studenckie uczy młode pokolenia życia na swoim i po swojemu. Odkrywa im nieznane dotąd problemy i sytuacje.

Jednak mimo wszystko, daje poczucie, że kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów od nich znajduje się dom rodzinny, który w okresie studiów, choć odwiedzany rzadko, wciąż jest jedynym prawdziwym domem.